زمان مطالعه ۷ دقیقه

۱.نقاط ضعف خود را درک کنید و اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

اهداف شما کمک می کند که چه کسی را باید استخدام کنید و از او در کجا استفاده کنید. برای اینکه هوشمندانه انتخاب کنید ابتدا لازم است خلاء هایی که در تیم فعلی دارید را پر کنید . شما می توانید هزینه زیاد تیلیغاتی را بابت فرستادن افراد به سایت یا فروشگاه خود هزینه کنید ، اما تیم فروش شما برای پاسخگویی به این تعداد آمادگی نداشته باشد. در نتیجه شما تمام سرمایه خود را از دست خواهید داد . بنابر این بسیار مهم است است که نیازهای مجموعه و پست های خالی خود را کاملاً مشخص کنید. حتماً باید تیم فروش خود را تجزیه و تحلیل کنید تا عملکرد فعلی بازاریابی و فروش شما کاملا مشخص شود. اگر در تلاش برای گرفتن ورودی های بالای قیف فروش هستید ممکن است لازم باشد به تعداد بازاریابان خود اضافه کنید . اگر در تلاش برای بستن معاملات هستید ممکن است لازم باشد بر روی تیم فروش تمرکز کنید.

۲. در مورد فناوری های دردسترس هوشمند باشید. ....

به جای اینکه کارها را دستی انجام دهید به فکر یک روند همراه با فن آوری باشید.  شما باید فرایند های کاری خود را تا حد ممکن خود کار کنید و از منابع خود به صورت بهینه استفاده کنید. سعی کنید تا ممکن است قسمت هایی از کار را به صورت اتوماتیک انجام دهید و از حالت دستی خارج کنید. وقتی تیم بازاریابی و فروش تمام فناوری‌های ممکن را در اختیارداشته باشند برای شما کارآمدی بیشتری خواهند داشت و موفقیت و درآمد بیشتری هم به همراه می آورند.

۴ . هر دو تیم را بر اساس سهم آنها در درآمد بسنجید.

شما باید چشم انداز هر دو تیم بازاریابی و فروش خود را هم جهت کنید . باید پیام ها و اهداف شما برای تیم های فروش و بازاریابی کاملا مشخص باشند. آنها نباید خودشان را تیم های جداگانه ای بدانند. شما باید یک حلقه بین این دو تیم ایجاد کنید تا این دو با هم ،هم تراز باشند .حتی باید درآمدهای آنها به هم گره بخورد تا در پی کمک و اصلاح همدیگر بربیایند. با اطمینان از همسویی این دو تیم می توانید چالش های آن ها را بهتر حل کنید و کمبودهای هر گروه را کاملاً متوجه شوید.

۵. در مورد فناوری های دردسترس هوشمند باشید. ....

بسیاری از تیم های بازاریابی با توجه به میزان ورودی اندازه گیری می شوند اما این یک اشتباه است! چون اگر تیم بازاریابی را در مورد میزان مشارکت انجام شده درفروش در نظر نگیرید ،بازده آنها کاهش می یابد.

این موضوع برای دهه ها تیم های فروش و بازاریابی را آزار داده است برای این که هر دو تیم موفق شوند باید نه تنها بر اساس ورودی هایی که میگیرند بلکه با توجه به درصد ورودی هایی که منجر به خرید می شوند ، اندازه گیری شوند. در این قسمت هم فناوری های مختلف می توانند کار را برای شما ساده کنند . برای مثال نرم افزارهایی مانند CRM می توانند نشان دهند چه درصدی از ورودی ها به فروش تبدیل شده اند.

هر دو تیم فروش و بازاریابی باید هنگامی که در جهت رسیدن به یک هدف نهایی کار می‌کنند سود ببرند. آنها باید این اهداف را بفهمند و به طور مشترک برای رسیدن به یک هدف واحد تلاش کنند . درنتیجه شما با سهولت بیشتری می توانید تعیین کنید که برای رسیدن به آن هدف به چه تعداد نیروی بازاریاب و فروشنده جدید نیاز دارید.

تیم سازی

بازاریاب و فروشندگان شما با چه مشکلاتی روبرو می شوند ؟

معمولا اعضای تیم های بازاریابی و فروش به سمت نقش های تخصصی تر پیش می روند. برای مثال به سمت : مدیریت ویدیویی، شبکه های اجتماعی و …

به کمبودهای تخصصی تیم فعلی خود فکر کنید و برای جبران این کمبود ها به استخدام جدید فکر کنید . اگر تیم شما در زمینه رسانه های اجتماعی به طور موثر عمل نمی‌کند شاید لازم باشد یک بازاریاب با تجربه در زمینه شبکه های اجتماعی جذب کنید. اما باز دقت کنید که برای انجام فرایند های دستی تا حد امکان از فناوری استفاده کنید، تا هزینه های شما کاهش یابند.

. به دلایل استخدام های تان برای شرکت فکر کنید.

آیا برون سپاری گزینه بهتری نیست؟

ناگفته نماند هزینه زیادی برای استخدام و آموزش عضو جدید  تیم ، صرف می شود. اگر شما یک شرکت کوچک با منابع محدود هستید ممکن است اقدام هوشمندانه تر آن باشد که بازاریابی و فروش خود را به یک آژانس باسابقه بدهید. این آژانس ها برای گرفتن ورودی های با کیفیت و مشتریان بالقوه که شما بتوانید آنها را بالفعل کنید میتوانند گزینه بسیار مناسبی باشند.

شاید برای شما جذاب تر باشد که کنترل روزانه روی بازاریابان و فروشندگان و آزمون و خطا ها در این زمینه را که می تواند بسیار پرهزینه و زمان بر باشد تفویض کنید. شما می توانید در عوض از یک تیم متخصص خارجی بخواهید که این کارها را برای شما انجام دهد . آنها می توانند مشتریان بالقوه و مناسبی را با در نظر گرفتن نیازها و اهداف منحصر به فرد تجارت شما برایتان جذب کنند. این واگذاری  به یک تیم خارج از شرکت می تواند وقت شما را برای تمرکز روی سایر کارهای مهم آزاد کند. در نتیجه شما می توانید صرف وقت و تلاش بی نظیری را در افزایش ارزش محصول خود بگذارید و بیشتر از گذشته به آن بپردازید. این شرکتها می توانند مانند یک شریک تجاری به پیشرفت مجموعه شما کمک نمایند.

نکته طلایی: ایجاد یک تیم موفق بازاریابی و فروش نیاز به موارد زیر دارد:

بینش مناسب در تیم

ایجاد فرایندهای مناسب و همسو کردن برنامه ها با نیازهای خریداران هدف

مشخص کردن اهداف برای  تیم خود

و ….

در نهایت ممکن است شما نیاز به عقب گرد داشته باشید تا عملکرد و توانایی تیم فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید . تصمیم شما به نقاط قوت ،میزان دانش و منابع موجود در دسترس شما بستگی دارد. هر چیزی که به عنوان یک موفقیت در شرکت به نظر شما می رسد قطعاً حاصل کار تیم بازاریابی و فروش شما می باشد .  شش مرحله فوق کمک می کند تا تیم بازاریابی و فروش قابل‌مقایسه و موفقی را بسازید.