زمان مطالعه ۷ دقیقه

۱.نقاط ضعف خود را درک کنید و اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

برای اینکه هوشمندانه انتخاب کنید ابتدا لازم است خلاف هایی که در تیم فعلی دارید را پر کنید اهداف شما به شما کمک می کند که چه کسی را باید استخدام کنید و از او در کجا استفاده کنید.
شما می توانید هزینه زیادی را بابت ورود به سایت یا فروشگاه خود هزینه کنید اما تیم فروش شما برای پاسخگویی به این تعداد آمادگی نداشته باشد در نتیجه شما تمام سرمایه خود را از دست خواهید داد بنابر این بسیار مهم است است که شما نیازهای مجموعه و پست های خالی را کاملاً مشخص کنید. حتماً باید پیش فروش خود را تجزیه و تحلیل کنید تا عملکرد فعلی بازاریابی و فروش شما ما مشخص شود.
اگر در تلاش برای گرفتن ورودی های بالای قیف هستید ممکن است لازم باشد به تعداد بازاریابان خود اضافه کنید اما اگر در تلاش برای بستن معاملات هستید ممکن است لازم باشد بر روی تیم فروش تمرکز کنید.

۲. در مورد فناوری های دردسترس هوشمند باشید.

اگر می‌خواهید به سرعت در بازاریابی پیش بروید از این استراتژی غافل نشوید.  این یک مفهوم ساده است که در اکثر استارتاپ ها به اندازه کافی به آن بها داده نمی‌شود .۹۲ درصد از مردم بیشتر از سایر اشکال بازاریابی به توصیه های شخصی نزدیکان خود اعتماد می کنند.
در این روش شما از مشتریان می خواهید که اطلاعات خودشان از کسب و کار شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. شما باید از سفیران و مبلغانی استفاده کنید تا این کار را برای شما انجام دهند.
این یک روش عالی برای ایجاد علاقه ویروسی به آنچه می خواهید ارائه دهید است.

۳. با یک مشخصات انحصاری برای مشتریان هدف شروع کنید

انسان ها ذاتاً خواهان چیزهایی هستند که نمی توانند به دست بیاورند. شما می توانید برای محصول خود انحصار ایجاد کنید تا طرفداران پرشور را وادار کنید گام هایی بردارند تا بتوانند صاحب محصول شما شوند.

۴. در نمایشگاه ها شرکت کنید.

شما می‌توانید با برقراری ارتباط با تاثیرگذاران در کنفرانس ها و نمایشگاه ها با افراد زیادی آشنا شوید. همچنین  با استفاده از روابطی که از قبل با افراد ایجاد می کنید می توانید مارک خود را تبلیغ کنید.

۵. به صورت آفلاین و آنلاین کاتالوگ ها یا برچسب های بسیار کوچک تهیه کنید.

آنها را در هر جایی که فکر می کنید مشتریان شما می‌توانند به صورت عمده حضور داشته باشند پخش کنید.

۶. پوستر هایی که انجمن های مختلف پخش می کنند را دنبال کنید .

به دنبال افراد تاثیرگذار در آن حرفه بگردید تا بتوانید با آنها رابطه برقرار کنید . در پی یافتن راههای جدید برای عرضه محصول خود باشید. هرانجمن می تواند اطلاعات شما را بین اعضایش پخش کند و باعث تبلیغ شما شوند.
بهتر است بتوانید یک راه حل جامع ایجاد کنید و در اختیار این انجمن ها بگذارید . این یک روش عالی برای تامین ارزش و ایجاد تمایز برای محصول شما می باشد.

۷. سعی کنید در یک نشریه معتبر مربوط به کسب و کار خود معرفی شوید.

این کار باعث افزایش آشنایی بازدیدکنندگان از محصول یا خدمت شما می شود .در این روش حتی کاربران به شما کمک می کنند تا رشد بیشتری هم داشته باشید . سعی کنید با انتشاراتی ها و ویراستار ها ارتباط داشته باشید تا بتوانید از راهنمایی و کمک آنها استفاده نمایند.

۸. در ابتدا ،گروهی از مشتریان خاص را برای فروش انتخاب کنید و با آنها تماس بگیرید

شما باید درک روشنی از مشتری ایده‌آل خود داشته باشید . هر چه به طور مشخص تر بتوانید این گروه را انتخاب کنید موفق تر خواهید بود . این روش می تواند شما را در بین آن جامعه خاص به صورت ویروسی تبلیغ کند.

۹. سعی کنید بزرگترین مصرف کننده محصول خود شوید

شما باید سعی کنید با کنکاش بیشتر در مورد محصول تان قبل از اینکه مشتریان بفهمند که چه مشکلی دارد ، از مشکلات و مزایای بیشتر آن و کاربردهای دیگر محصول خود اطلاعات کاملی به دست بیاورید.
دقیقاً به مانند یکی از نوآوران شرکت تری ام :  آقای اسپانسر سیلور که در ابتدا چسبی تولید کرد که چسبندگی قوی ای نداشت .او نتوانست کارایی های دیگراین محصول را کشف کند . تا اینکه چند سال بعد یکی دیگر از محققان این شرکت به نام آرتور فری با مشکل و ایده جدیدی رو به رو شد . آقای فری، عضو گروه سرود کلیسای محلی بود و همواره با مشکل پیدا کردن صفحه کتاب سرود خود روبرو می شد . او همیشه از یک تکه کاغذ کوچک استفاده میکرد اما این تکه کاغذ همواره از جای خود جدا می شد . آقای فری برای رفع این مشکل اندکی از چسب کم قدرت آقای سیلور را استفاده کرد . این چسب بدون اینکه روی کتاب او خرابی ایجاد کند هر جایی قرار می گرفت. بدین ترتیب یکی از اقلام پرفروش اداری در سراسر جهان موسوم به پست ایت شرکت تری ام متولد شد.(منبع:کتاب اصول بازاریابی فیلیپ کاتلر و گری آرمسترانگ)

۱۰. سعی کنید برگزارکننده یک مسابقه باشید!

این روشی است برای این که بتوانید رشد انفجاری در کسب و کار خود داشته باشید. برای اجرای چنین مسابقه ای می توانید از محیط های رایگانی مانند اینستاگرام یا سایت خود استفاده کنید.

۱۱. کاربران محصولات رقبا را تبدیل به مشتریان خود کنید!

یکی از راه هایی که مشتریان جدید پیدا کنید چیست؟ جواب این است که به دنبال افرادی باشید که در حال حاضر با یک محصول مشابه کار می کنند اما نتایج خیلی خوبی کسب نمی کنند!

۱۲. به مشتریان جدید رشوه بدهید!!!

شما در حال حاضر برای به دست آوردن هر مشتری جدید هزینه میکنید . اما این هزینه به جای این که به دست خود مشتری برسد صرف تبلیغات و هزینه های بازاریابی می شود.
اگر آن را به طور مستقیم به هر مشتری بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟؟؟
این همان کاری است که PayPal برای رشد حجم استفاده کننده گان خود از آن بهره برده است. شما از این طریق می توانید تخفیفاتی به مشتریان جدید و کسانی که از طریق آنها مشتری جدید جذب شده است پرداخت کنید.

۱۴. هدیه هایی با طرح و نام خودتان را به مشتریان بدهید.

استفاده مشتریان از این هدیه ها در هر جایی که بخواهند از آنها استفاده کنند می تواند برای شما تبلیغی بسیار سود آور باشد. استفاده مشتریان از این هدیه ها برای شما فواید فراوانی خواهد داشت که می توان به 2 مورد زیر اشاره کرد:

۱. نشان می دهد که این افراد از برند شما در گذشته خرید کرده اند.

۲. به وسیله دیده شدن برند شما ، برای شما تبلیغی به صورت رایگان انجام می شود.

۱۵. بازاریابی اجتماعی:از محصول خود در جهت مصارف اجتماعی استفاده کنید.

سعی کنید راه هایی خلاقانه پیدا کنید که محصول فیزیکی شما را به نقشی اجتماعی گره بزند. به مخاطب القا کنید که چیزی که می خرد نقشی مثبت در اجتماع ایفا میکند.گاه این نقش میتواند محیط زیستی بوده ،گاه کمک در کاهش آلایندگی است ، یا هر چیز دیگری که می تواند نشانه مفید بودن مارک شما باشد.

۱۶.سعی کنید از عناوین ملی استفاده کنید.

اگر مایلید کاری انجام دهید که بسیار اغوا کننده باشد و باعث ایجاد اخبار مثبت برای شما شود از برخی فعالیت های ملی ، محلی یا قومی استفاده کنید.

۱۷. یک فیلم آموزشی و ویروسی برای محصول خود تولید کنید.

اگر فیلم شما کمی طنز آمیز باشد می تواند برای شما  مفید تر باشد و از نام و سهم بازار شما دفاع کند .ویدیو شما باید بسیار غیر معمول و هوشمندانه باشد تا مردم آن را به صورت دهان به دهان به همدیگر توصیه کنند. تولید ویدیو های کوتاه ایده بسیار جالبی برای تبلیغ استارتاپ شماست. حتی اگر نمی توانید با یک  شرکت  بزرگتراین کار را انجام دهید، به دنبال یافتن یک مشارکت استراتژیک باشید تا به برند شما کمک کند در بازار دیده شود.